Jdi na obsah Jdi na menu
 


Původ: Chovali se převážně v jižním Německu, ale i v dalších zemích střední Evropy, včetně naší (kde se jim říkalo stájový pinčové), jako univerzální pomocníci ve stajích, při hubení hlodavců, hlídání i jako doprovod formanů.

 

Popis: Hrubosrstý kompaktní pes čtvercového formátu. Hlava silná a protáhla, opticky ji zvětšuje vous, který vytváří dojem hranotosti. Uši jsou vysoko nasazené, překlopené dopředu ve tvaru trojúhlelníku špičkami přilehlé k lícím- kupírování uší, které bylo dřívé obvyklé je dnes u nás zákonem zakázané. Střední knírač je středně velký pes, stavba těla je kvadratická, to znamená, že výška v kohoutku zhruba odpovídá délce těla. Fena může být v trupu mírně delší. Zvíře je podsadité, houževnaté, dobře osvalené, ne štíhlé nebo naopak těžkopádné. Nos je poměrně velký a černý. Oči kuláte měly by bát co nejtmavší. Krátký, rovný, silný krk, hrudník má dosahovat až k loktům. Břicho je mírně vtažené, záda se lehce svažují k ocasu, mají být rovná. Ocas se většinou kupíruje na dva či tři články, někteří majitelé ho nechávají dlouhý; pak může dosahovat značné délky nebo se dokonce zakrucuje. Prsty jsou krátké, tlapka kočičí, uzavřená, drápy tvrdé, čistě černé.

Srst knírače je hrubá, hustá, drátovitá, s hustou podsadou a dobře přiléhajícími pesíky, pouze na nohách může být jemnější. U středních kníračů je barvy pepř a sůl nebo černá. Černý knírač má být leskle černý. Barva pepř a sůl patří k nejpůvodnějším zbarvením psů. Dojem pepře a soli vzniká pravidelným střídáním pigmentované a nepigmentované části chlupu. Žádoucí je co nejhomogennější rozložení, ale většina psů má po těle rozložena tmavší a světlejší místa, např. tmavší masku a světlejší bradku, která dává psovi žádoucí neohrožený výraz.

 

Charakteristika: Velmi temperamentní, bystrý a pozorný pes. Velcí knírači jsou klidnější a rozvážnější, malí zase o poznání uštěkanější. Mimořádně inteligentní, učenliví, nebojácní psi sposrtovní postavy i ducha. Pohybují se rádi a hodně, potřebují někde vybít svůj temperament. Lze je vycvičit na psy služební, lavinové, asistenční a obranáře.

 

Zvláštní nároky: Jsou to psi nenároční na ubytování (v bytě i celoročně venku) i na běžnou péči. Je nutno je 3x až 4x ročně otrimovat, ptž bez úpravy srsti rychle ztrácejí svou eleganci a krásu. Všichni knírači potřebují důslednou výchovu a výcvik od útleho mládí, ptž jinak při jejich temperamentu mohou nastat problémy s přivoláním, ... Uči se však ochotně a rádi a při snaze to zvládne i začátečník.

 

Výška: 45 - 50 cm

Váha: 14 - 20 kg

 

Čerpáno z různých knížek a wikipedie

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

knírač střední

(Markéta, 14. 10. 2011 14:07)

my jsme si pořídily knírače středního a je bílí

knírač střední

(Markéta, 14. 10. 2011 14:06)

my jsme si pořídily knírače středního a je bílí